Skip to content

Tehnička kultura u kulturnoj baštini/ suradnje, promoviranje, nova znanja i ideje

Klub Jump i Foto video klub Kutina/ZTK Kutina imaju izuzetnu čast biti suorganozatori baštinske, suhozidne turneje koja će omogućiti brojnim moslavačkim i slavonskim učenicima čuti predavanja i praktičnu primjenu znanja iz kulturne baštine  dr. sc. Jadrana Kale iz Muzeja grada Šibenika.

Garešnica, Lipovljani, Banova Jaruga, Kutina, Sirač, Daruvar

Iz Muzeja grada Šibenka dr. sc. Jadran Kale kreće na put u moslavačke i slavonske krajeve. Donosi nam znanja i priče o kulturnoj baštini: učenici osnovnoškolske dobi gradit će bunju, ali i čuti što u krajevima podalje od građevnog materijala bunje – kamena, kulturna baština kaže o načelima natkrovljavanja, povezivanja i stabilnosti.

Bunja (ćemer, kažun) građena je od neobrađena ili grubo obrađena kamena, u suhozidu. Nalazi se u poljima, vinogradima i maslinicima. Služi kao sklonište od nevremena, prostor za odmor ili spremište. 

Osim niza radionica za učenike, dr. sc. Jadran Kale autorski će predstavit knjigu Vodič kroz suhozidnu baštinu u Garešnici, Poilovlje – Centar za posjetitelje Natura 2000

” Suhozid je jedina baština prisutna u svim njenim vidovima: kao objekt, kompleks, krajolik ili nematerijalno kulturno dobro u kulturnoj baštini i kao stanište ili komponenta lokalnog kondicioniranja mikroklime u prirodnoj baštini. Iako je put prema ustanovljavanju nematerijalne kulturne baštine kao novog pojma u shvaćanju kulturnog nasljeđa vodio kroz tipično drvene forme za kakve je zbog propadanja bilo presudno sačuvati umijeća održavanja i gradnje, kamen i suhozid danas zorno oslikavaju mnoge baštinske situacije i nedoumice. Ovdje ga predstavljamo Vodičem kroz dio Hrvatske gdje postoji u najgušćim zastupljenostima i u najrazličitijim oblicima. Drugo izdanje Vodiča donosi dodatke zanimljive i za krajobrazna opažanja daleko od krša. ” 

Marijana Kapetanović